Rajd rowerowy – Krotoszyn- Rozdrażew- Koźmin-Krotoszyn”

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Krotoszynie w ramach projektu „Powstanie Wielkopolskie- zapomniane zwycięstwo” brali udział w rajdzie rowerowy szlakiem powstańców wielkopolskich z naszego rejonu. 21 kwietnia w piękny sobotni dzień dotarli do Rozdrażewa. Tam na miejscowym cmentarzu zapoznali się z udziałem mieszkańców w walkach, a następnie oddali hołd poległym. Na cmentarzu parafialnym przy ul. Pleszewskiej spoczywa w zbiorowym grobie 11 poległych powstańców wielkopolskich, w tym pięciu w walkach 6-9 II 1919 r. o Zduny.Kwadratowa mogiła otoczona jest ogrodzeniem łańcuchowym na betonowych słupkach. Na niej znajduje się ustawiony pionowo głaz – czerwony granit z wykutymi nazwiskami powstańców, zwieńczony krzyżem metalowym, ufundowany 23 X 1927 r. przez rodziny i kolegów z kompanii rozdrażewskiej. Po chwili zadumy uczniowie udali się w dalszą rowerową drogę do pobliskiego Koźmina Wielkopolskiego.

 W rozwidleniu ulic Kościuszki i Staszica, na miejscu niemieckiego pomnika z 1902 r., odsłonięto 15 VIII 1929 r. kamienno-spiżowy pomnik Wolności dłuta Władysława Marcinkowskiego. Uczniowie zapoznali się z historią walk powstańczych w tym regionie. W czasie rajdu rowerowego uczniów nie zabrakło miejsca na chwilę relaksu i przyjemności przy ochładzających lodach. Animatorem raju był uczeń klasy trzeciej Marcin Sikora.

Opiekun: Justyna Wójcik, Aleksander Janiak

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>